Pagrindinių energijos išteklių kainos

  • Titulinis
  • Pagrindinių energijos išteklių kainos


Energetikos naujienos

Bloomberg, balandžio 30 d. 

Baltieji rūmai siekia uždrausti rusiško urano importą, o Baltųjų rūmų įstatymo projektas stringa 

Bideno administracija svarsto galimybę uždrausti sodrinto rusiško urano importą, nes Kongreso pastangos blokuoti šias siuntas stringa. Tačiau kol kas jokių sprendimų nepriimta, o tiek administracija, tiek branduolinė pramonė pageidauja, kad šį klausimą spręstų Kongresas. Priklausomybė nuo rusiško urano, kuris sudaro beveik ketvirtadalį Amerikos sodrinto urano tiekimo, kelia ekonominę riziką JAV, tačiau jį pakeisti gali būti sudėtinga, o išlaidos gali padidėti iki 20 procentų. Šio klausimo aktualumą pabrėžia tai, kad šių metų pradžioje Kongresas skyrė 2,7 mlrd. JAV dolerių vietinei urano pramonei kurti su sąlyga, kad bus apribotas arba uždraustas sodrinto rusiško urano importas. Baltieji rūmai, pabrėždami nacionalinio saugumo svarbą kuriant vietinę branduolinio kuro sodrinimo tiekimo grandinę, pareiškė, kad pirmenybę teikia Kongreso veiksmams, tačiau neatmetė galimybės imtis vykdomosios valdžios veiksmų.  

 

Financial Times, balandžio 29 d. 

Padvigubėjęs mirtinų grybelinių infekcijų skaičius prikausto mokslininkų dėmesį 

D. Denningo atlikto tyrimo, paskelbto žurnale „The Lancet Infectious Diseases“, duomenimis, kasmet pasaulyje nuo invazinių grybelinių infekcijų miršta apie 3,8 mln. žmonių, o 2,5 mln. atvejų grybeliai yra pagrindinė mirties priežastis. Tai pabrėžia grybelinių infekcijų reikšmę pasauliniam mirtingumui, kuris šiuo metu sudaro apie 5 proc. visų mirčių. Manoma, kad dėl klimato kaitos kylanti pasaulinė temperatūra ir oro sąlygų pokyčiai sudarys palankesnes sąlygas grybeliams augti ir plisti. Pavyzdžiui, šiltėjantis klimatas gali sudaryti sąlygas tokiems grybams, kaip Coccidioides, sukeliantis slėnio karštligę, plisti į naujus regionus. Be to, dėl patalpose augančio pelėsio ir užteršto vandens per potvynius gali kilti įvairių grybelių sukeltų kvėpavimo takų ir žaizdų infekcijų. Siekiant geriau suprasti klimato kaitos ir grybelinių infekcijų ryšį, JAV Nacionalinis sveikatos institutas finansavo penkerių metų trukmės tyrimą. Šiuo tyrimu siekiama išanalizuoti 100 milijonų pacientų medicininius įrašus ir nustatyti veiksnius, darančius įtaką grybelinių infekcijų dažnumui ir sunkumui, priklausomai nuo klimato sąlygų.  

 

OilPrice, balandžio 29 d. 

Akumuliatoriai – svarbiausias energetikos investicijų objektas 

Tarptautinė energetikos agentūra (TEA) teigia, kad 2023 m. akumuliatorių baterijos buvo sparčiausiai auganti energetikos sektoriaus technologija, o jų diegimas per metus padidėjo daugiau nei dvigubai. Iš viso pasaulyje buvo sukurta 42 GW baterijų kaupimo pajėgumų. Kinija išlieka didžiausia pasaulyje ličio jonų baterijų rinka – jai tenka daugiau nei pusė visų šiuo metu energetikos sektoriuje naudojamų baterijų. Akumuliatorių naudojimas taip pat sparčiai auga besiformuojančios ekonomikos šalyse Afrikoje. TEA skaičiuoja, kad norint pasiekti AEI tikslus ir išlaikyti elektros energijos tiekimo saugumą, energijos kaupimo apimtys turi padidėti dar šešis kartus. Tam baterijų diegimas iki 2030 m. turi ir toliau didėti vidutiniškai 25 proc. per metus. TEA prognozuoja, kad tolesnės baterijų cheminių medžiagų ir gamybos inovacijos iki 2030 m. leis sumažinti vidutines ličio jonų baterijų sąnaudas 40 proc. ir į rinką pateikti natrio jonų baterijas. Tai reiškia, kad dar iki šio dešimtmečio pabaigos elektromobiliai gali pradėti rimtai konkuruoti su vidaus degimo variklius turinčiomis transporto priemonėmis.  

 

Reuters, Financial Times, balandžio 29 d. 

G7 pasiekė susitarimą iki 2035 m. atsisakyti anglies 

Septynių didžiųjų demokratinių šalių (G7) energetikos ministrai pasiekė susitarimą, kad ateinančio dešimtmečio pirmoje pusėje bus uždarytos anglimi kūrenamos elektrinės, ir taip žengė svarbų žingsnį atsisakant iškastinio kuro. Antradienį ministrai paskelbs galutinį komunikatą, kuriame bus išsamiai išdėstyti G7 įsipareigojimai mažinti anglies dioksido išmetimą į aplinką. Šaltiniu teigimu, G7 ministrai susitikime taip pat svarsto galimus rusijos SGD importo į Europą apribojimus, baterijų kaupimo pajėgumų plėtros svarbą.