Naujiena

Atsinaujinančių energijos išteklių plėtros galimybių žemėlapis: visa naudinga informacija vienoje vietoje

2023 06 20

„Žemėlapis padės verslui ir gyventojams priimti sprendimus dėl AEI elektrinių statybos. Jame vienoje vietoje pateikiama visa reikalinga informacija apie galimybes vystyti projektus bet kurioje Lietuvos teritorijoje, – sako Lietuvos energetikos agentūros vadovas Virgilijus Poderys. – Norime padėkoti Registrų centrui ir ypač RC Paslaugų valdymo direktorei Dianai Vilytei už vertingą paramą ir aktyvų bendradarbiavimą kuriant šį visuomenei ypač naudingą ir šiuo metu itin aktualų informacijos šaltinį.“

Per pastaruosius kelerius metus vėjo ir saulės elektrinių statybos tempai Lietuvoje išaugo keleriopai. 2020 m. Lietuvoje buvo 540 MW vėjo ir 164 MW saulės elektrinių. 2023 m. balandžio mėnesį bendra vėjo elektrinių galia buvo 1133 MW, arba 2,1 karto didesnė, saulės elektrinių – 752 MW, arba 4,6 karto didesnė nei prieš trejus metus. Numatoma, kad artimiausiu metu AEI jėgainių statybos tempai nemažės.

Siekiant padėti verslui ir gyventojams priimti sprendimus dėl AEI elektrinių statybos, Lietuvos energetikos agentūra kartu su valstybės įmone Registrų centru ir kitais partneriais – Lietuvos Respublikos energetikos ministerija, elektros perdavimo sistemos operatore „Litgrid“, elektros skirstymo tinklo operatoriumi „ESO“ ir Lietuvos kariuomenės Karo kartografijos centru – parengė Atsinaujinančių energijos išteklių plėtros galimybių žemėlapį. Atskiri duomenų sluoksniai skelbiami Registrų centro sukurtame ir vystomame geoinformacinės aplinkos žemėlapyje REGIA.

Žemėlapis yra informacinio pobūdžio. Jame pateikiami sluoksniai su informacija apie saugomas teritorijas, kultūros paveldo teritorijas ir objektus, vertingiausius Lietuvos kraštovaizdžio arealus ir panoramų apžvalgos taškus, kur gali būti ribota arba draudžiama AEI elektrinių statyba. Taip pat pažymėtos teritorijos, kuriose  vėjo elektrinių (aukštų statinių) projektavimo ir statybos darbai yra draudžiami arba turi būti derinami su Lietuvos Kariuomene. Norint, kad žemėlapis būtų kuo naudingesnis, jame pateikiama informacija apie elektros perdavimo ir skirstymo tinklą – laisvus linijų pralaidumus ir galias transformatorių pastotėse.

Vienoje vietoje galima rasti visą reikšmingiausią informaciją apie galimybes numatytoje vietoje pastatyti AEI elektrinę, ar pasitikrinti, kokios yra galimybės bei kokių gali būti ribojimų dėl saugomų teritorijų, kultūros paveldo, krašto saugumo reikalavimų ar elektros infrastruktūros prieinamumo. Žemėlapio informacija periodiška atnaujinama.

Atkreipiame dėmesį, kad norint matyti pačią naujausią informaciją apie laisvus linijų pralaidumus ir galias transformatorių pastotėse, reikėtų naudotis:

  • elektros perdavimo sistemos operatorės „Litgrid“ Atsinaujinančių energijos išteklių elektrinių prijungimo prie 330-110 kV perdavimo tinklo žemėlapiu – jį rasite čia;
  • elektros skirstymo tinklo operatoriaus „ESO“ Transformatorių pastočių laisvų galių žemėlapiu vartotojams – jį rasite čia; ir Transformatorių pastočių laisvų galių žemėlapiu gamintojams – jį rasite čia.
Kilus klausimų, prašome kreiptis: Vida Danilevičiūtė Černiauskienė, el. paštas [email protected], mob. tel. +370 661 89 175
Atsinaujinančių energijos išteklių plėtros galimybių žemėlapis: visa naudinga informacija vienoje vietoje