Naujiena

Didžiausi energijos suvartojimai – transporto sektoriuje

2021 09 22

Tarptautinę dieną be automobilio Lietuva mini kviesdama bent vieną dieną praleisti be asmeninio automobilio – eiti į darbą pėsčiomis ar naudotis viešuoju transportu. Pagrindinis siekis – sumažinti oro taršą miestuose ir priminti apie alternatyvius keliavimo būdus. Tačiau transporto sektorius Lietuvoje yra ne tik didžiausias teršėjas, bet ir didžiausias energijos vartotojas.

Lietuvos energetikos agentūros duomenimis transportas suvartoja beveik tiek pat energijos, kiek jos suvartoja namų ūkiai ir pramonė kartu. Bendras energijos suvartojimas 2019 m. Lietuvoje siekė 64,68 TWh, iš jų net 38,76 proc. sudarė naftos produktai suvartoti transporto sektoriuje. 2020 m. dėl COVID-19 pandemijos energijos suvartojimas transporte mažėjo 4,1 proc. – buvo sunaudota 2 mln. tonų naftos produktų, iš jų 82,9 proc. sudarė dyzelinas, 12,6 proc. benzinas, 4,5 proc. suskystintos naftos dujos. 

Ši produkcija gaminama iš importuojamos naftos. Todėl Lietuva ir toliau išlieka ypač priklausoma nuo importuojamos energijos. Tą rodo ir Lietuvos statistikos departamentas skelbiamas energetinės priklausomybės rodiklis, kuris 2020 m. siekė 75 proc. Šis rodiklis gerokai viršijo ES vidurkį, kuris siekė 57,9 proc.


Didžiausi energijos suvartojimai – transporto sektoriuje

Jeigu bent vieną dieną per savaitę kiekvienas iš mūsų atsisakytume važiuoti asmeniniu automobiliu ir pasirinktume kitus keliavimo būdus,  galėtume sumažinti Lietuvos naftos produktų suvartojimą 7 procentais ir tuo pačiu padidinti energetinę nepriklausomybę. Tad dieną be automobilio paminėkime ne tik eidami į darbą pėsčiomis, bet ir pagalvodami apie savo keliavimo įpročius likusias 364 dienas.