Naujiena

Kampanija TAUSOK kviečia gyventojus energiją taupyti paprastai

2022 12 07

Lietuvos energetikos agentūra (LEA), siekdama padėti Lietuvos gyventojams dar efektyviau taupyti energiją, tausoti išteklius ir sumažinti sąskaitas už energiją, įgyvendina kampaniją TAUSOK. Jos metu kiekvienas gyventojas – ar būtų buitinis vartotojas, verslininkas ar įmonės darbuotojas – gali greitai gauti informacijos apie tai, kaip paprastai ir patogiai sumažinti suvartojamos energijos kiekį.

Viešojo transporto priemonėse visoje Lietuvoje, parduotuvėse prie kasų esančiuose ekranuose ir kino teatrų ekranuose transliuojami žaismingi reklaminiai klipai, pristatantys Energijos tausojimo patarimų tinklapį www.ena.lt/tausok. Be to, gyventojai yra raginami kreiptis į LEA energijos efektyvumo ekspertus skambinant į nemokamą informacijos telefonu liniją +370 687 26 446 ar rašant el. paštu [email protected] ir gauti individualią efektyvaus energijos vartojimo konsultaciją.

„Energijos kainoms išliekant pakankamai aukštoms, tausus energijos vartojimas išlieka aktualus. Nors žiemos laikotarpiu išlaidos už šildymą, lyginant su kitomis komunalinių paslaugų išklaidomis, bus santykinai reikšmingiausios, skatintume nepamiršti ir elektros, gamtinių dujų ir automobilinių degalų tausojimo. Norime sugriauti mitą, kad tausus vartojimas įmanomas tik verčiantis per galvą, atsisakant patogaus gyvenimo ar taikant sudėtingas priemones – kiekvienas iš mūsų jau šiandien galime padaryti tuziną mažų, bet per ilgą laiką tikrai veiksmingų sprendimų“, – sako LEA direktorius Virgilijus Poderys.

LEA Energijos vartojimo efektyvumo didinimo kompetencijų centro vadovas dr. K. Januševičius primena keletą patarimų, kaip galima sutaupyti energijai išleidžiamus pinigus:

  • individualiai namus besišildantiems temperatūros sumažinimas vos 1 laipsniu vidutiniškai per šildymo sezoną gali sutaupyti apie 5 proc. energijos. Pavyzdžiui, Vilniuje vidutinio dydžio buto nerenovuotame name toks temperatūros sumažinimas gali sumažinti išlaidas apie 40 eurų;

  • siekiant sutaupyti dar daugiau, galima taikyti protarpinį temperatūros žeminimą, kai nesama namuose ir / arba naktį. Sumažinant temperatūrą iki 17–18 laipsnių (reguliuojant termostatus rankiniu būdu ar naudojant išmanų termostatą) padės sutaupyti 5–7 proc. šilumos (apie 40–56 Eur);

  • šildymo sezono metu labai efektyviai šilumą tausoja šilumą atspindinčių ekranų (folijos) klijavimas už radiatorių, taip pat langų ir lauko durų sandarinimas;

  • patariame mažiau judėti automobiliu – ne tik dėl padidėjusio eismo įvykių pavojaus, bet ir dėl galimos sutaupyti ženklios sumos už degalus. Todėl nedidelius atstumus įveikite pėsčiomis, o būtinoms kelionėms dažniau rinkitės viešąjį transportą;

  • jei tik turite galimybę, visada arba dalį laiko dirbkite iš namų. Gyventojui, įprastai iki darbo važiuojančiam nuosavu automobiliu vidutiniškai 15 km, dirbant iš namų 2–3 dienas per savaitę rida sumažinama 60–90 km/sav. Vidutiniu automobiliu esamomis kuro kainomis galimas sutaupymas – 371–556 eurų per metus.

  • Jei vairavimas yra neišvengiamas – taikykite eko-vairavimo principus: venkite staigaus stabdymo ir staigaus įsibėgėjimo, nevažinėkite šaltu varikliu, važinėkite aukštesne pavara (kai tai nesukelia pavojaus) ir pasirūpinkite tinkamu padangų slėgiu. Šių ir kitų principų taikymas leidžia sutaupyti apie 75–100 eurų per metus.

 

Kviečiame dalintis viešose vietose transliuojamomis socialinėmis reklamomis:

---

Viešoji įstaiga Lietuvos energetikos agentūra yra energetikos politiką įgyvendinanti institucija, kurios sudėtinė dalis – Energijos vartojimo efektyvumo didinimo kompetencijų centras, vykdantis energijos vartojimo efektyvumo didinimo veiksmų priežiūrą, kontrolę ir deklaravimą ES institucijoms. Centras atlieka energijos vartojimo auditų pastatuose ir pramonėje kokybės priežiūrą, vartotojų švietimą apie energijos efektyvumą, Lietuvoje diegiamų energijos taupymo priemonių priežiūrą ir ataskaitų, apibendrinančių šalies progresą siekiant energetinių tikslų įgyvendinimo, rengimą. Agentūra yra tarptautinių organizacijų narė ir dalyvauja tarptautiniuose projektuose, kuriuose įgyta patirtis ir žinios taikomos energetikos sektoriuje ir rengiant pasiūlymus teisinės bazės tobulinimui.


Kampanija TAUSOK kviečia gyventojus energiją taupyti paprastai