Naujiena

Lietuvos energetikos agentūra skelbia savaitės energetikos duomenų apžvalgą

2022 08 05

Lietuvos energetikos agentūros specialistai pastebi, kad pastarąją savaitę Lietuvoje elektros kaina augo (20 %), dujų kainos taip pat toliau išliko aukštos. Degalų kainos Lietuvoje toliau mažėja ir išlieka mažiausios Baltijos šalyse – benzinas ir dyzelinas per pastarąją savaitę atpigo 0,4 ct.
Vidutinė liepos 29 d. – rugpjūčio 4 d. elektros kaina Lietuvoje buvo 395 EUR/MWh arba 20% didesnė nei liepos 22-28 d., kai ji siekė 330 EUR/MWh. Latvijoje kainos buvo identiškos Lietuvai. Estijoje kaina augo 37% iki 314 EUR/MWh. Elektros gamyba Lietuvoje mažėjo 9,64 %.  Mažėjo beveik visa gamyba (vėjo, saulės, šiluminių elektrinių), išskyrus hidroelektrinių, kurių gamyba augo  28%. Importuojama elektros dalis padidėjo nuo 63% iki 67% viso poreikio.
 

Praėjusią savaitę maža elektros kaina ketvirtoje Švedijos kainų zonoje ir vėsesni orai lėmė, kad visomis dienomis NordBalt jungtis su veikė maksimaliu pajėgumu – importuota 117 GWh elektros (panašiai kaip ir praėjusią savaitę). Importas per Latvijos jungtį išliko panašus ir siekė 47 GWh (padidėjo 2 GWh), o per LitPol Link eksportuojamos elektros kiekis mažėjo – balansas siekė -9,6 GWh (praėjusią savaitę jis buvo -15 GWh). Prekyba su Baltarusija ir Kaliningrado sritimi nevyko.

Minėtu laikotarpiu dujų kainos Europoje (TTF) sumažėjo 5%, tačiau vis tiek išliko aukštos ir siekė 195 EUR/MWh (buvo 205 EUR/MWh). Nepaisant sumažinto dujų tiekimo iš Rusijos (Nord Stream-1 dujotiekis veikė 20 proc. ir siekė 350 GWh/d), ES dujų saugyklos pildomos pagal Europos Komisijos nustatytą grafiką. Šiuo metu užpildymas yra beveik 71 proc. Inčiukalnio dujų saugyklos užpildymas siekia 53 proc.

 

Gazprom paskelbus apie tiekimo sustabdymą, 07-30 buvo fiksuoti paskutiniai rusiškų dujų srautai į Latviją. Iš viso liepos mėnesį Latvija importavo 0,95 TWh dujų iš Rusijos. Dujų srautas per pastarąją savaitę į Lenkiją, lyginant su liepos 21-29  dienomis padidėjo nuo 103 GWh iki 155 GWh.  Dienos srautas nuo rugpjūčio pradžios GIPL dujotiekiu į Lenkiją išaugo beveik dvigubai. Atitinkamai sumažėjo per Latvijos jungtį siunčiamų dujų kiekis.

Lietuvoje jau šeštą savaitę iš eilės (nuo birželio 20 d. iki liepos rugpjūčio 1 d.) Lietuvoje vidutinės degalų kainos mažėja: per šį laikotarpį benzinas atpigo 0,24 Eur/l, dyzelinas – 0,19 Eur/l. Lietuvoje benzino vidutinė kaina ir toliau yra didesnė už dyzelino kainą, tačiau šis skirtumas yra nedidelis – rugpjūčio 1 d. šis skirtumas sudarė 0,006 Eur/l.  Toks nedidelis skirtumas  (0,01–0,02 Eur/l) buvo visą liepos mėnesį. 

Lietuvos energetikos agentūra kiekvieną savaitę analizuoja ir skelbia savaitės duomenų apžvalgą, kurią galima rasti čia. 


Lietuvos energetikos agentūra skelbia savaitės energetikos duomenų apžvalgą