Naujiena

Pradedamas kurti Lietuvos energetikos sektoriaus transformacijos modelis

2023 08 08

Lietuvos energetikos agentūra kartu su JAV Energetikos departamentui pavaldžia Nacionaline atsinaujinančios energetikos laboratorija (NREL) pradeda kurti Lietuvos energetikos sektoriaus transformacijos modelį, kuris numatys galimus ekonomiškai efektyviausius ir pažangiausius būdus Lietuvai pereinant prie 100 proc. atsinaujinančios energetikos gamybos. Modelis kuriamas įgyvendinant šių institucijų 2022 m. spalio 31 d. pasirašytą susitarimą dėl bendradarbiavimo atliekant tyrimus atsinaujinančios energetikos plėtros srityje.
 

Pagal bendradarbiavimo susitarimą iki 2026 m. vidurio numatyta parengti Lietuvos energetikos sektoriaus modeliavimo studiją. Šios studijos tikslas – atlikus visa apimantį Lietuvos energetikos sektoriaus vertinimą, pateikti pasiūlymus ir parengti Lietuvos energetikos sektoriaus transformacijos modelį, kaip Lietuvai kuo anksčiau tapti visiškai elektros energija apsirūpinančia valstybe ir pasiekti, kad Lietuvoje 100 proc. suvartojamos elektros energijos būtų pagaminama iš atsinaujinančių energijos išteklių.

Pradedamas kurti Lietuvos energetikos sektoriaus transformacijos modelis
Modeliavimo studijos rezultatai bus įvairių energetinių modelių rinkinys, sudarysiantis bendrą Lietuvos energetikos sistemos transformacijos modelį. Naudojantis sukurtu modeliu, bus modeliuojami pagrindiniai energetikos transformacijos scenarijai. Modeliavimo studija taps pagrindu atnaujinti ir patikslinti energetikos srities strateginius planavimo dokumentus.

Lietuvos energetikos sektoriaus transformacijos modelio kūrime dalyvaus ir Lietuvos energetikos įmonių atstovai. Šiam tikslui iš agentūros, NREL, Energetikos ministerijos bei energetikos įmonių atstovų sudarytos darbo grupės, kurios pradeda veiklą šią savaitę. Ateityje, atlikus būtinus parengiamuosius darbus, į modelio kūrimą ir atitinkamai studijos rengimą bus įtraukti ir socialinių ekonominių partnerių atstovai.
 
Modeliavimo studija rengiama įgyvendinant Energetikos ministerijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) Energetikos departamento 2022 m. liepos 7 d. Memorandumą dėl bendradarbiavimo energetikos srityje remiant Lietuvos energetinį saugumą ir jos kelią į neutralaus poveikio klimatui energetikos sektorių iki 2050 m.
 
Lietuvos energetikos agentūros ir NREL bendradarbiavimu įgyvendinamas Vyriausybės programoje numatytas siekis plėtoti transatlantinį energetinį dialogą, stiprinti projektinį bendradarbiavimą su JAV analitiniais centrais energetinio saugumo srityje.
 
Planuojama, kad modeliavimo studijos parengimas ir atitinkamai modelio sukūrimas bus finansuojamas Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano (RRF) lėšomis.


Kilus klausimų, prašome kreiptis:
Jūratė Sinicienė, el. paštas [email protected], mob. tel. +370 661 57 003.