Naujiena

Elektros kaina biržoje pirmą liepos sekmadienį buvo artima nuliui, bet duomenys rodo kilimo tendencijas

2023 07 04

Nors birželį elektra brango, liepos mėnesio pirmosiomis dienomis užfiksuotas elektros kainų  sumažėjimas, o liepos 2 d., sekmadienį, vidutinė paros kaina buvo artima nuliui – 0,005 Eur/kWh. Tokios žemos vidutinės paros elektros kainos biržoje nebuvo nei šiais, nei praėjusiais metais.

Tačiau birželio mėnesio vidutinė elektros kaina siekė 0,097 Eur/kWh be PVM ir padidėjo 27 proc., palyginti su vidutine gegužės mėnesio kaina, kuri sudarė 0,078 Eur/kWh.

Šiuo metu nepriklausomų elektros tiekėjų siūlomų 24 mėn. fiksuotos elektros energijos kainos planų tarifai yra 0,18–0,34 Eur/kWh (dviejų laiko zonų) ir 0,25–0,33 Eur/kWh (vienos laiko zonos).

Planų su 12 mėn. fiksuota elektros energijos kaina tarifai yra 0,17–0,29 Eur/kWh (dviejų laiko zonų) ir 0,24–0,25 Eur/kWh (vienos laiko zonos).

Planų su 24 mėn. fiksuota elektros energijos kaina 1 kWh vidutinė kaina siekia 0,267 Eur/kWh (dvi laiko zonos) ir 0,275 Eur/kWh (viena laiko zona), o 12 mėn. kainos fiksavimo planų vidutinė elektros energijos kaina – atitinkamai 0,238 Eur/kWh ir 0,247 Eur/kWh.

Elektros kaina biržoje pirmą liepos sekmadienį buvo artima nuliui, bet duomenys rodo kilimo tendencijas
Nuo birželio 26 d. iki liepos 2 d., palyginti su ankstesne savaite, nepriklausomų elektros tiekėjų siūlomų planų su 24 mėn. fiksuota elektros energijos kaina tarifai pasikeitė ne vienodai: „Ignitis“ juos padidino 3–5 proc., „Elektrum Lietuva“ sumažino nežymiai – 0,2 proc., o „Enefit“ kainų nekeitė.

Planų su 12 mėn. fiksuota elektros energijos kaina tarifai pasikeitė taip: „Ignitis“ juos padidino 0,4–3,4 proc., „Elektrum Lietuva“ pakėlė 0,5 proc., o „Enefit“ kainas sumažino 15–16 procentų.

Šiuo metu planus su 5 mėn. ir 6 mėn. fiksuota kaina siūlo po vieną tiekėją (atitinkamai – „Elektrum Lietuva“ ir „Enefit“), 12 mėn. ir  24 mėn. fiksuotos kainos planus – visi trys tiekėjai.

Analitikų vertinimu, sprendžiant pagal elektros kainų ateities sandorius – metų pabaigoje tikėtinas kainų augimas. Kylant elektros kainoms Nord Pool biržoje, nepriklausomų elektros tiekėjų siūlomų planų kainos kryptis bus analogiška. Tai matyti iš kainų dinamikos birželio mėnesį, kai pasiūlymų kainos stabilizavosi ir nebuvo ryškaus jų kritimo, nors balandžio–gegužės mėnesiais siūlomų tiekimo planų kainos nuolat mažėjo.

Vartotojams, kurie vis dar nėra peržiūrėję savo sutarčių su anksčiau užfiksuotais aukštais tarifais, tebėra palankus laikas priimti sprendimus dėl naujų sutarčių sudarymo ir rinktis mažesnius šiuo metu siūlomus tarifus, o tiems, kurie yra garantiniame tiekime, pasirinkti nepriklausomus tiekėjus.

Kaip žinoma, nepriklausomi elektros tiekėjai gali vienašališkai pakeisti sutarties sąlygas vartotojams, mažindami brangių fiksuotų planų kainas, įsigaliojus Elektros energetikos įstatymo pakeitimams.

Primename, kad nuo liepos 1-osios garantinio tiekimo kaina (planas „Standartinis“) yra 0,213 Eur/kWh (viena laiko zona), taip pat – 0,225 Eur/kWh ir 0,185 Eur/kWh (dvi laiko zonos). Tai apie 16–18 proc. daugiau už garantinio tiekimo kainą gegužės mėnesį.

Visuomeninio tiekimo kaina (planas „Standartinis“) yra 0,227 Eur/kWh (viena laiko zona), taip pat – 0,261 Eur/kWh ir 0,158 Eur/kWh (dvi laiko zonos). Tai apie 18–19 proc. mažiau už visuomeninio tiekimo kainą kovo-birželio mėnesiais.
 
Nepriklausomų elektros tiekėjų pasiūlymai atnaujinami ir pateikiami apskaičiuojant prognozuojamą mėnesio sąskaitą. Kainos nurodomos be valstybės taikomų kompensacijų. Ši informacija yra skirta vartotojų informavimui. Ji neskirta nepriklausomų elektros tiekėjų vertinimui, jų pasiūlymų reklamai.
 
Kilus klausimų, prašome kreiptis:
Vida Danilevičiūtė Černiauskienė, el. paštas [email protected], tel. 8 661 89 175.