Naujiena

Saulės elektrinių įrengimo kaina rugpjūtį Lietuvoje nežymiai mažėjo

2022 09 30

Lietuvos energetikos agentūros parengta saulės elektrinių rinkos apžvalga rodo, kad rugpjūčio mėnesį dėl sumažėjusių rangos darbų ir kitų komponentų kainų vidutinė saulės elektrinių įrengimo kaina mažėjo 1,2 proc. Tačiau vertinant pirmuosius aštuonis šių metų mėnesius, vidutinė saulės elektrinių įrengimo kaina, lyginant su 2021 m., išaugo 13 proc. ir vidutiniškai siekė 976 Eur/kW.

Lietuvos energetikos agentūros apibendrinti šiuo metu Lietuvoje paskelbtų kvietimų teikti paraiškas saulės elektrinių įsirengimui rezultatai rodo, kad 2022 m. rugpjūčio mėn. saulės elektrinių įrengimo Lietuvoje vidutinė kaina, palyginus su liepos mėnesiu sumažėjo 1,2 proc.

Daugiausiai tai įtakojo 16 proc. sumažėjusi rangos darbų kaina ir 8 proc. nukritusi kitų komponentų (montavimo konstrukcijos, inverteriai, valdymo įranga, kaupikliai ir kt.) kaina, kuri siekė 344 EUR/kW. 

Tačiau paraiškų gauti finansavimą saulės elektrinių įrengimų duomenimis saulės foto-modulių kaina rugpjūtį vidutiniškai išaugo apie 12 proc. ir siekė 505 EUR/kW.

  

Šaltinis: Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) paskelbtų kvietimų teikti paraiškas saulės elektrinių įsirengimui gauti duomenys

Vertinant pirmuosius aštuonis šių metų mėnesius, saulės fotomodulių kaina lyginant su 2021 m. išaugo 21 proc. ir vidutiniškai siekė 453 Eur/kW.

 

Pastebima, kad nagrinėjamu laikotarpiu agentūros stebimos saulės foto-modulių pardavėjų interneto svetainėse viešai skelbiamos tokio paties tipo ir galios diapazono saulės foto-modulių vidutinės kainos augo ne tik Lietuvoje, bet ir visose lyginamose šalyse. Didžiausias kainų padidėjimas stebimas Estijoje – 1,2%, kur saulės foto-modulių kaina siekė 592 EUR/kW, o Lietuvoje, Latvijoje, Lenkijoje ir Vokietijoje augimas vidutiniškai sudarė apie 0,5 proc.

 

Šaltinis: Lietuvos energetikos agentūros renkami duomenys apie mažmenines saulės foto-modulių kainas Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje, Lenkijoje ir Vokietijoje. *Vidutinė rinkos kaina iki 2022 m. rugsėjo 16 d.

Pagrindinės saulės elektrinių įrengimo kainų pokyčių priežastys išlieka tokios pat – pasaulinės pandemijos sukelti trikdžiai žaliavų tiekimo ir gamybos srityse, stabiliai auganti foto-modulių paklausa, pakilusios pagrindinių medžiagų (polikristalinio silicio, sidabro, vario, aliuminio, stiklo) ir elektros energijos kainos[1].

Siekiant sukurti palankias sąlygas gaminančių vartotojų skaičiaus augimui bei skatinti gyventojus burtis į energetines bendrijas Lietuvos energetikos agentūra kiekvieną mėnesį analizuoja ir skelbia saulės elektrinių kainas Lietuvoje ir kituose regionuose.


[1]   Šaltinis: IRENA Power Generation Costs 2020; SolarPower Europe EU Market Outlook for Solar Power 2021–2025


Saulės elektrinių įrengimo kaina rugpjūtį Lietuvoje nežymiai mažėjo