Naujiena

Energetinių išteklių kainos pamažu artėja prie daugiamečio vidurkio

2023 05 12

Lietuvos energetikos agentūros ekspertų duomenimis, Baltijos jūros regiono valstybėse energetinių išteklių kainos išlieka stabilios, o nežymūs jų svyravimai rodo mažėjimo tendencijas, artėjant prie daugiamečio kainų vidurkio. Gamtinių dujų kaina, kritusi ne vieną mėnesį, išlieka gana stabili, o Europos dujų saugyklos nuosekliai pildomos kitam šildymo sezonui. Degalų kainos Lietuvos degalinėse toliau mažėja, o vidutinė didmeninė elektros mėnesio kaina biržoje mažėjo du mėnesius iš eilės.

Stebint didmenines elektros kainas mūsų regione, matyti, kad Suomijoje ir Švedijoje šios savaitės viduryje elektra buvo ypač pigi, dėl didelės vėjo elektrinių generacijos nukritusi iki 20 Eur/MWh.

Kaip jau skelbta, vidutinė elektros energijos kaina biržoje gegužės 1–9 d. buvo 0,079 Eur/kWh be PVM.

Lietuvos zonos elektros didmeninė kaina šią savaitę beveik nesiskyrė nuo Latvijos ir Estijos ir siekė apie 80 Eur/MWh. Baltijos jūros šalių regione išsiskiria tik Lenkija ir Vokietija, kuriose kainos yra didžiausios: šiose valstybėse jos buvo pakilusios iki 106–116 Eur/MWh.

Energetinių išteklių kainos pamažu artėja prie daugiamečio vidurkio

Stebint elektros energijos ateities sandorių dinamiką Vokietijoje ir Skandinavijoje, matyti iki 6 Eur/MWh pakilusios kainos Skandinavijos rinkoje, tuo metu Vokietijos ateities sandorių vertės išlieka beveik tokios pat kaip prieš savaitę.

Lietuvoje šią savaitę pagaminta 41 proc. visos reikalingos elektros, likęs reikalingas kiekis importuotas iš Švedijos ir Latvijos.

Gamtinių dujų kaina stabilizuojasi po praėjusiais metais ją sukrėtusios krizės ir priverstinio tiekimo grandinių pasikeitimo. Nuo vasario mėnesio pabaigos dujų kaina krenta ir šiuo metu siekia 36 EUR/MWh. Ji artėja prie istorinio daugiamečio vidurkio, kuris sudaro 20 EUR/MWh, tačiau nesitikima, kad dujų kaina grįš į istorinis vertes.

Europos gamtinių dujų saugyklos ir toliau nuosekliai pildomos kitam šildymo sezonui. Dujų užpildymas jose šiuo metu siekia 62,5 proc., kai ankstesnę savaitę buvo 60,5 procento. Inčukalnio dujų saugykla taip pat pildoma kitam šaltajam sezonui, o jos užpildymo lygis šiuo metu siekia apie 41 procentą.

Klaipėdos SGD terminalas nagrinėjamą savaitę veikė 30 proc. pajėgumu ir dėl planinių remonto darbų terminalas neveikė 3 dienas. Remonto metu dujos buvo tiekiamos per Santakos (GIPL) dujotiekį iš Lenkijos.

Nagrinėjamą savaitę dujų suvartojimas mažėjo visose trijose valstybėse: Lietuvoje – 8 proc., Latvijoje – 14 proc., Estijoje – 27 procentus.


Biokuro kainos
Lietuvoje pastaruosius du mėnesius išlieka stabilios (apie 22–23 EUR/MWh), palyginti su šildymo sezono mėnesiais.

Baltijos šalyse pigiausi degalai ir toliau išlieka Lietuvoje. Benzino vidutinė kaina Lietuvoje yra 1,50 Eur/l ir toliau išlieka didesnė už dyzelino vidutinę kainą, kuri siekia 1,34 Eur/l.

Vidutinės degalų kainos šiuo metu visose lyginamose valstybėse yra 1,2–24,5 proc. (0,02–0,48 Eur/l) mažesnės už prieš 12 mėnesių buvusią kainą. Per šį laikotarpį degalų kaina daugiausiai sumažėjo Lietuvoje: benzinas atpigo 14,3 proc., dyzelinas – 24,5 procento.

Lietuvos energetikos agentūra kiekvieną savaitę analizuoja ir skelbia savaitės Energetikos duomenų apžvalgą.

Kilus klausimų, prašome kreiptis:
Vida Danilevičiūtė Černiauskienė, el. paštas [email protected], mob. tel. +370 661 89 175.