Naujiena

Verslo atstovams pristatyta elektros energetikos rinka

2022 08 30

Lietuvos energetikos agentūros direktorius Virgilijus Poderys rugpjūčio 30 d. Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų organizuojamoje diskusijoje „Dėl energijos kainų poveikio Lietuvos verslui“ pristatė elektros energetikos rinką ir atsakė į verslo atstovams kylančius klausimus dėl išaugusių elektros kainų.

Dėl energijos kainų poveikio Lietuvos verslui susirūpinę pramonės ir verslo atstovai surengė apvalaus stalo diskusiją, kurios metu, nuotoliniu būdu, agentūros vadovas Virgilijus Poderys pristatė situaciją elektros rinkoje, kainų kilimo priežastis ir tam turėjusius veiksnius bei aptarė ateities perspektyvas.

Diskusijoje įmonių vadovai svarstė kokį poveikį Lietuvos verslui daro istorines aukštumas pasiekusios energijos kainos ir kuo visa tai gresia įmonėms. Aptarus kaimyninių šalių pavyzdžius reguliuojant elektros kainą šalyje, agentūros vadovas V.Poderys atkreipė dėmesį, kad  2021 m. rugpjūčio iki dabar didmeninė elektros 1 MWh kaina biržoje nuo 80 eurų pakilo iki dabartinių 600 eurų, – iki liberalizavimo ji buvo apie 35–50 eurų. Pagrindinės ją auginusios priežastys – per metus 10 kartų išaugusios dujų kainos ir pigesnių energetikos išteklių trūkumas.

Agentūros vadovas pažymėjo, kad dėl šiuo metu galiojančio elektros kainos apskaičiavimo metodikos šiuo metu ieškoma sprendimo ir europiniu mastu, tačiau svarbu atkreipti dėmesį ir į gaminančių vartotojų skaičių, kuris artimiausiu metu privalo augti. Planuojama, kad 2030 m. ~28% visų elektros vartotojų turėtų savo saulės elektrines. Siekiant užtikrinti Lietuvos energetinę nepriklausomybę ir įgyvendinti pasirinktą „žaliąjį kursą“, 2028 m. šalies Baltijos jūroje ~30 km nuo kranto planuojama pastatyti apie 700 MW galios vėjo elektrinių parką.

Energijos kainų poveikį verslui aptarę diskusijos dalyviai sutarė esant poreikiui inicijuoti daugiau tokio pobūdžio susitikimų.


Verslo atstovams pristatyta elektros energetikos rinka