Pagrindinių energijos išteklių kainos

  • Titulinis
  • Pagrindinių energijos išteklių kainos


Energetikos naujienos

OilPrice, Bloomberg, balandžio 25 d. 

rusija didina naftos gavybos apimtis 

Nepaisant naftos kainų kritimo, rusijoje naujų naftos gręžinių gręžimas pasiekė sparčiausią tempą per pastaruosius penkerius metus. Tai gali rodyti tikėtiną OPEC+ gavybos ribojimų švelninimą ir galimą JAV sankcijų panaikinimą. Šiuo metu gręžimo aktyvumas yra net 30 proc. didesnis nei prieš prasidedant karui Ukrainoje, o tai liudija rusijos energetikos sektoriaus atsparumą Vakarų sankcijoms. Nors sankcijos buvo nukreiptos į naftos ir dujų pramonę tikintis, kad be Vakarų technologijų gamyba smuks, vietiniai paslaugų tiekėjai prisitaikė. Dėl išaugusio gręžimo, šalies naftos ir kondensato gavybos pajėgumai siekia 11–11,5 mln. barelių per dieną – tiek pat, kiek 2016 metais. Visgi pažymima, kad technologiniu požiūriu gali būti tam tikras atsilikimas. Dėl kainų kritimo rusijos pajamos iš naftos ir dujų balandį sumažėjo 22 proc., iki 11,6 mlrd. JAV dolerių. 

Daugiau čia: Russian Oil Producers Accelerate New Drilling; Russia Drills Oil Wells at Fastest Pace in 5 Years as Curbs Ease 

 

OilPrice, balandžio 24 d. 

Europos elektros kainos po žiemos pikų mažėja 

2025 m. pavasarį elektros kainos Europoje pradėjo mažėti po dviejų metų aukštumų, pasiektų žiemą, kai gamtinių dujų kainos smarkiai kilo, o atsinaujinančios energijos gamyba sumažėjo. Dėl šaltos žiemos ir greitai senkančių dujų atsargų elektros kainos pasiekė aukščiausią lygį per dvejus metus. Vokietijoje keturis mėnesius vyravo neįprastai silpni vėjai, kurie sumažino vėjo jėgainių gamybą, o tai padidino priklausomybę nuo dujokis kūrenamų elektrinių. Energijos kainų šuolis paveikė pramonę ir gyventojus Vakarų Europos šalyse, tokiose kaip Vokietija, Prancūzija, Nyderlandai, Ispanija ir Italija, o Rytų bei Pietryčių Europa nukentėjo dar labiau. Tačiau pavasarį, atsigavus vėjo jėgainėms ir išaugus saulės energijos gamybai, elektros kainos sumažėjo daugiau nei perpus. Kovo pradžioje rekordinė saulės energijos gamyba Vokietijoje lėmė neigiamas elektros kainas. Vis dėlto, nepastovi dujų rinka artėjant kitai žiemai gali vėl išauginti kainas. 

Daugiau čia: European Energy Costs Plunge Following Winter Peaks 

 

OilPrice, balandžio 24 d. 

ES Parlamento Energetikos komitetas pritaria švelnesnėms dujų saugojimo taisyklėms 

Europos Parlamento Energetikos komitetas pritarė ES šalių narių siūlymui suteikti daugiau lankstumo gamtinių dujų saugyklų pildymo tikslams. ES siekia išvengti tiekimo sutrikimų ir kainų šuolių žiemos laikotarpiu, todėl siūloma išplėsti laikotarpį, per kurį šalys turi pasiekti 90 proc. užpildymo lygį. Komitetas pasiūlė, kad tarp spalio 1 d. ir gruodžio 1 d. dujų saugyklos turėtų būti užpildytos bent 83 procentais. Esant aukštoms kainoms, šalys galėtų nukrypti nuo šio tikslo, tačiau privalomas minimalus užpildymo lygis prieš žiemą – bent 75 procentai. Galutinis Europos Parlamento balsavimas vyks gegužę. Taip pat pritarta dujų saugojimo reglamento pratęsimui dar dvejiems metams. Didžiosios ekonomikos, tokios kaip Vokietija ir Prancūzija, pasisako už didesnį lankstumą esant rinkos svyravimams. Esant įtemptai situacijai, valstybės galės pasirinkti – arba subsidijuoti dujų kaupimą, arba rizikuoti brangesniu tiekimu vėliau. 

Daugiau čia: EU Parliament Committee Backs Softer Gas Storage Rules