Naujiena

BOWE2H susitikimas Vilniuje: lemiamas atsinaujinančių energijos ištekių vaidmuo transformuojant energetiką

2024 01 27



Vilniuje įvyko ketvirtasis Baltijos regiono bendradarbiavimo programos „Interreg Baltic Sea Region“ projekto BOWE2H renginys. Konferenciją „Jūros vėjo ir žaliojo vandenilio plėtra Lietuvoje ir Latvijoje“ surengė Lietuvos energetikos agentūra kartu su Latvijos vietos ir regionų savivaldybių asociacija. Į renginį susirinko per 60 dalyvių.

Vilniaus konferencija buvo skirta įvertinti Lietuvos ir Latvijos jūros vėjo ir vandenilio energetikos sistemų potencialą, vykdomus projektus bei ateities planus, stiprinančius abiejų šalių nepriklausomybę ir viso Baltijos regiono energetinį saugumą. Pabrėžtas lemiamas atsinaujinančių energijos ištekių vaidmuo, transformuojant energetikos sektorių.

Lietuvos energetikos agentūros vadovė Agnė Bagočiutė sveikino konferencijos dalyvius, kviesdama tyrinėti, diskutuoti ir prisidėti prie tvarios energetikos iniciatyvų skatinimo Baltijos regione.

BOWE2H susitikimas Vilniuje: lemiamas atsinaujinančių energijos ištekių vaidmuo transformuojant energetiką
Ji sakė: „Jūsų buvimas čia atspindi mūsų bendrą įsipareigojimą kurti švaresnę, ekologiškesnę ir tvaresnę ateitį mums ir mūsų bendruomenėms. Lietuvos energetikos agentūra, kaip BOWE2H projekto partnerė ir aktyvi žaliosios transformacijos procesų Lietuvoje dalyvė, tvirtai remia svarbų jūros vėjo ir vandenilio projektų bei su jais susijusių iniciatyvų vaidmenį, siekiant stiprinti Baltijos regiono šalių energetinę nepriklausomybę, skatinant inovacijas ir ekonomikos augimą bei mažinant taršą, – kalbėjo Lietuvos energetikos agentūros vadovė Agnė Bagočiutė. – Šiandien turime puikią galimybę gauti naujausią informaciją apie Lietuvą ir Latviją, pasidalinti savo įžvalgomis, keistis idėjomis ir užmegzti naujų ryšių. Todėl raginu aktyviai įsitraukti į diskusijas ir dalytis savo praktine patirtimi, nes tai maži žingsneliai, vedantys į didelius tikrus pokyčius. Tik dalindamiesi ir bendradarbiaudami galime sukurti energetiškai nepriklausomą ateitį.“


Vandenilis ateityje taps esminiu elementu, Lietuvai mažinant anglies dvideginio (CO2) išmetimus, t. y. kai kuriuose sektoriuose pakeis anglį, dujas ir naftą, o kartu leis sumažinti poveikį klimato kaitai. Energetikos ministerija parengė ir Lietuvos Vyriausybei pateikė Vandenilio sektoriaus plėtros Lietuvoje 2024–2030 m. gairių projektą. Valstybės tikslas – iki 2030-ųjų įrengti ne mažiau kaip 1,3 GW galios elektrolizės įrangos, per metus pagaminti iki 129 000 tonų žaliojo vandenilio, penkiuose miestuose pradėti naudoti žaliąjį vandenilį viešajame transporte, įgyvendinti elektros pavertimo dujomis ir dujų pavertimo elektra bandomuosius projektus.

Lietuvos planuojami du jūros vėjo elektrinių parkai, kaip tikimasi, bus pradėti eksploatuoti nuo 2030 metų. Pirmojo parko konkurso laimėtojas paskelbtas 2023 m. spalio mėnesį. Antrąjį 700 MW galios jūros vėjo elektrinių parko konkursą Lietuva paskelbė 2024 m. sausio 15 dieną. Jūros vėjo parkų energija ateityje padengs trūkstamą nacionalinės elektros generacijos poreikį Lietuvoje, sumažins elektros importą, leis kontroliuoti jos kainų šuolius bei išlaikyti žemiausią jų lygį. Skaičiuojama, kad abu 1,4 GW bendros galios jūrinio vėjo parkai pagamins apie 6 TWh elektros energijos, tai patenkins iki pusės dabartinio Lietuvos suvartojimo, kuris sudaro apie 12 TWh.

Latvijos atstovai konferencijoje informavo apie šios valstybės planus ir tikslus jūrinės energetikos bei žaliojo vandenilio srityje, iššūkius ir galimybes transformuojant energetikos sektorių, taip pat Ventspilio uosto planus tapti žaliosios energijos transporto centru.

BOWE2H konferencijos dalyviai Vilniuje akcentavo didelį atsinaujinančios energijos proveržį visame Baltijos jūros regione: kuriami jūros vėjo parkai ir planuojami pirmieji žaliojo vandenilio projektai gali sukelti esminių pokyčių, mažinant Baltijos regiono CO2 pėdsaką, stiprinant šalių energetinį saugumą. Vienas iš svarbiausių BOWE2H renginių akcentų – galimybė diskutuoti aktualiomis Baltijos šalių energetikos temomis su politikos formuotojais, vietos valdžios institucijų atstovais, ekspertais, pramonės atstovais ir projektų vystytojų ekspertais.

Programos BOWE2H konferencijoje Vilniuje dalyvavo mūsų šalies Energetikos, Ekonomikos ir inovacijų, Susisiekimo ministerijų bei Latvijos klimato ir energetikos ministerijos atstovai, Danijos energetikos agentūros bei Pietų Švedijos energetikos agentūros ekspertai, perdavimo sistemos operatoriaus „Energinet“ specialistai, mokslininkai iš Vokietijos Klimato apsaugos, energetikos ir mobilumo instituto, Vilniaus universiteto bei Lietuvos energetikos instituto mokslininkai, įmonių „Ambergrid“, „Litgrid“, „EPSO-G“, „Ignitis“, „Orlen“, „SG Dujos“, „KN Energy“, Vilniaus šilumos tinklų, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto ir Ventspilio uosto direkcijų atstovai.

Ketvirtojo BOWE2H projekto renginio dalyvių gausa parodė, kaip svarbu bendradarbiauti ir dalintis patirtimi bei idėjomis, plėtojant naujas iniciatyvas.

Kitas BOWE2H renginys vyks 2024 m. balandžio 17 d. Švedijoje, Malmės mieste, kur bus toliau diskutuojama apie Baltijos jūros regiono energetikos sektoriaus perspektyvas.
 
Šios konferencijos pranešimai ir daugiau apie projektą paskelbta skirsnyje   Projektas „BOWE2H“  .



Kilus klausimų, prašome kreiptis:
Vida Danilevičiūtė Černiauskienė, el. paštas [email protected], mob. tel. +370 661 89 175.