Naujiena

Vidutinės saulės modulių kainos metų pabaigoje krito ir neketina sustoti kitąmet

2023 12 22

2023 metais vidutinės saulės modulių kainos Baltijos šalyse, Lenkijoje ir Vokietijoje mažėjo. Kaip rodo Lietuvos energetikos agentūros atliekamos saulės modulių rinkos apžvalgos, kainos labiausiai nukrito Estijoje ir Latvijoje – atitinkamai 10,5 proc. ir 10,3 proc., Lietuvoje fiksuotas 3,3 proc. kainų kritimas, Vokietijoje – 6,3 proc., Lenkijoje – 2,7 procento. Saulės modulių vidutinė kaina Lietuvoje gruodžio mėnesį buvo 443 Eur/kW – 15 eurų mažesnė nei 2022 metų vidurkis ir mažiausia tarp Baltijos šalių.

Pasak saulės modulių montuotojų ir pardavėjų, saulės modulių vidutinė kaina mūsų šalyje šiemet buvo mažesnė nei Latvijoje ir Estijoje dėl didesnės konkurencijos tarp saulės elektrines montuojančių įmonių, didesnio pardavėjų ir saulės modulių gamintojų atstovų skaičiaus bei didesnės valstybės paramos, skatinant atsinaujinančių energijos išteklių naudojimą.

Nuo šių metų pavasario Baltijos šalyse, Vokietijoje ir Lenkijoje saulės modulių kainos nuosekliai mažėjo. Praėjusią vasarą euro ir Lenkijos zloto kurso pokyčiai lėmė kainos augimą, bet, vertinant kainas vietos valiuta, Lenkijos zlotais, modulių kainos mažėjo, kaip ir kitose stebėtose šalyse.

Vidutinės saulės modulių kainos metų pabaigoje krito ir neketina sustoti kitąmet

Lietuvos energetikos agentūros specialistų atlikta tarptautinių agentūrų, asociacijų ir tarpininkavimo platformų skelbiamos informacijos analizė rodo, kad 2023-aisiais pasaulinės saulės modulių kainos taip pat mažėjo ir metų gale buvo mažesnės nei 2022-ųjų vidurkis.


2021–2022 metais pasaulinės saulės modulių kainos didėjo, pabrangus žaliavoms, kilus logistikos problemų, išaugus paklausai, taip pat dėl nepakankamų gamybos pajėgumų. Didžiausia saulės modulių gamintoja Kinija šių metų pradžioje pranešė apie pradėsiančias veikti ir planuojamas pastatyti didžiules saulės modulių gamyklas. Kitose pagrindinėse rinkose – Indijoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose – taip pat paskelbta apie planus vystyti vietinę saulės modulių gamybą.
 
Praėjus pirminiam energijos kainų šuolio sukeltam šokui, saulės modulių, ypač nedidelės galios elektrinėms, paklausa šiemet sumažėjo. Tačiau dabar numatoma, kad iki 2024-ųjų pabaigos pasauliniai saulės modulių gamybos pajėgumai padvigubės. Todėl, atsižvelgiant į didėjančią saulės modulių pasiūlą, užpildytus saulės modulių prekybininkų sandėlius ir po truputį mažėjančią paklausą, galima prognozuoti, kad 2024 metais saulės modulių kainos turėtų toliau mažėti.
 
Įsirengti saulės elektrines Lietuvoje apsimoka dėl atpigusių saulės modulių ir valstybės teikiamos paramos, nepaisant kitąmet brangstančių naudojimosi elektros tinklais paslaugų bei sumažėjusios elektros rinkos kainos. Lietuvos energetikos agentūra planuoja kitų metų pradžioje pakviesti smulkųjį verslą, ūkininkus ir atsinaujinančių išteklių energijos bendrijas teikti paraiškas ir gauti finansavimą saulės elektrinių iki 500 kW įrengtosios galios įsirengimo išlaidų daliai padengti. Planuojama paskirstyti iki 72 mln. eurų paramos.
 

Kilus klausimų, prašome kreiptis:
Vida Danilevičiūtė Černiauskienė, el. paštas [email protected], mob. tel. +370 661 89 175.